rozwód

Rozwód nie jest prostą decyzją. Jego przeprowadzenie natomiast wymaga silnego charakteru i samozaparcia. Kolejne sprawy wiążą się z silnymi emocjami, które powodują, że często traci się obiektywizm w swojej sprawie. Aby ułatwić przejście przez cały proces, warto zatrudnić adwokata lub radcę prawnego. Jest to szczególnie polecane, kiedy sprawą sporną jest orzeczenie o winie czy przyznanie opieki nad dziećmi.

Spotkanie z adwokatem

Pierwszym krokiem, który należy wykonać po podjęciu decyzji o rozwodzie jest wizyta w kancelarii adwokackiej. Doświadczeni prawnicy udzielą nam informacji, w jaki sposób, można uzyskać rozwód. Adwokaci informują osobę składającą pozew o tym, jakie dokumenty musi przygotować, jakie będą koszty rozprawy, a również jak będzie przebiegał proces. Warto wiedzieć, że sprawy rozwodowe wiążą się z wieloma rozprawami sądowymi, w trakcie których Sąd wydaje orzeczenia w kolejnych sprawach spornych, takich jak zakończenie związku małżeńskiego, władzy rodzicielskiej, alimentów oraz podziału majątku. Nim do tego dojdzie, strony są najczęściej odsyłane na mediacje.

Przygotowanie pozwu i odpowiednich dokumentów

Pozew rozwodowy można przygotować samodzielnie, korzystając ze wzorów dostępnych w sieci. Pisząc wniosek rozwodowy należy pamiętać o umieszczeniu w nim wszystkich niezbędnych informacji: dane osobowe małżonków, odpowiednio sformułowane uzasadnienie decyzji oraz lista załączników. Aby mieć pewność, że pozew rozwodowy napisany jest poprawnie, należy zwrócić się do kancelarii prawnej. Adwokat nie tylko pomoże w skonstruowaniu wniosku, ale również przekaże szczegółowe informacje dotyczące opłat. Ze względu na fakt, że sprawa rozwodowa wiąże się często z orzeczeniem o winie, przyznaniu opieki nad dziećmi, ustalenia kontaktu z nim, alimentacji czy podziału majątku, każdą z powyższych części sprawy trzeba należycie udokumentować. Prawnik udzielający porady wskaże dokumenty, które będą niezbędne.