mężczyzna w kajdankach

Adwokat to zawód, który jest kojarzony przede wszystkim z prawem cywilnym, czyli rozwodami, majątkami czy spadkami oraz z udzielaniem różnego rodzaju porad prawnych dotyczących weryfikacji dokumentów, prowadzenia negocjacji czy zakładania spółek prawa handlowego. Warto jednak pamiętać, że do kancelarii adwokackiej można się udać również w przypadku spraw z zakresu prawa karnego. Adwokat pełni rolę obrońcy w sprawach karnych. W jaki sposób może wówczas pomóc?

Kogo adwokat może reprezentować w sprawach karnych? 

Mimo tego, że zawód adwokata jest kojarzony przede wszystkim ze sprawami z zakresu prawa cywilnego, to warto się do niego udać również w przypadku spraw karnych. Rola obrońcy w przypadku podejrzenia o przestępstwo jest niezwykle ważna. Warto wiedzieć, że jeżeli oskarżony przebywa w areszcie tymczasowym, do adwokata może się udać również jego bliska rodzina. Należy również pamiętać, że adwokat nie tylko broni osoby oskarżone albo podejrzane. Często również zdarza się tak, że występuje w roli pełnomocnika pokrzywdzonych przestępstwem. Wówczas jego zadaniem nie jest obrona, a oskarżanie.

Jakie są zadania adwokata jako obrońcy w sprawach karnych? 

Zastanawiając się, czy warto skorzystać ze wsparcia adwokata w sprawach z zakresu prawa karnego, warto zapoznać się z jego obowiązkami w tym zakresie. Jego rolą jest nie tylko reprezentowanie interesów oskarżonego przed sądem, ale również w prokuraturze oraz na komendzie policji. Oprócz tego ma stały wgląd w akta postępowania, a co za tym idzie – kontroluje stawiane zarzuty oraz postępy w sprawie.

Warto również wspomnieć, że adwokat może też brać udział w przesłuchaniach, co jest nieocenioną pomocą dla oskarżonego, ponieważ dobry specjalista wie, jakie pytania wówczas zadać. Oprócz tego wie również, jakie wnioski może złożyć w związku z otrzymanymi informacjami, co również może pomóc interesowi oskarżonego czy podejrzanego. Właśnie dlatego osoby, które są oskarżone, powinny wziąć pod uwagę skorzystanie ze wsparcia specjalisty. Dzięki niemu mogą zostać uniewinnione albo wyrok może być łagodniejszy.