rozwód a separacja

Kiedy związek przechodzi poważny kryzys, a małżonkowie nie wyobrażają sobie dalszego pożycia, stają przed wyborem: separacja czy rozwód? Nim jednak zapadnie ostateczna decyzja, należy zapoznać się z różnicami, dzielącymi te dwie instytucje.

Podstawowe różnice

Najważniejszą różnicą między rozwodem, a separacją jest fakt, iż w pierwszym przypadku małżeństwo definitywnie przestaje istnieć, a małżonkowie wracają do stanu wolnego. Orzeczenie rozwodu jest nieodwracalne. Separacja natomiast jest uchyleniem przez sąd wspólnoty małżeńskiej. Jednakże bez możliwości zawierania innych związków małżeńskich. Zgodnie z prawem sąd może znieść stan separacji na wspólną prośbę małżonków. Ponadto partnerzy pozostający w separacji są zobowiązani do wzajemnej pomocy. W przypadku orzeczenia rozwodu powyższy obowiązek nie ciąży w żadnych okolicznościach. Rozwód pozwala również, w ciągu trzech miesięcy od uprawomocnienia, na zmianę nazwiska nabytego wskutek małżeństwa, na nazwisko panieńskie lub kawalerskie.

Kiedy sąd orzeka rozwód, a kiedy separację?

Sąd może orzec separacje po wykazaniu zupełnego rozkłady pożycia, rozumianego jako rozpad więzi fizycznej, duchowej i gospodarczej między małżonkami. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku orzeczenia rozwodu. Należy wtedy udowodnić, że opisana powyżej sytuacja jest trwała, zatem nie ma szans na ponowne nawiązanie wzajemnego pożycia. Należy również pamiętać, że w niektórych sytuacja przeszkodę w orzeczeniu rozwodu czy separacji może stanowić możliwość ucierpienia na decyzji małoletnich dzieci. Nim podejmiemy decyzję o rozwodzie czy separacji, warto skontaktować się z dobrą kancelarią adwokacką. Prawnik doradzi nam, jak skonstruować pozew rozwodowy oraz jakie dokumenty należy przygotować, zakładając sprawę rozwodową lub separacyjną.